… alebo ako som prežil prvý semester na Fakulte informačných technológii (FIT).
Tento článok som pôvodne chcel napísať, keď sa dostanem do druhého ročníka. Ale píšem ho už teraz, hoci sa prvý semester ešte ani úplne neskončil. Dôvodov je niekoľko. Neviem ako rýchlo sa dostane tento článok do výsledkov vyhľadávania google a spol. ale záujemcovi o štúdium na FIT VUT môže pomôcť pri vytváraní si názoru na túto školu počas nasledujúcich týždňov, ktoré zostávajú do ukončenia posielania prihlášok. Ďalším dôvodom je aj to, že sa mi myšlienky na tento článok v hlave množili už niekoľko dní a zachcelo sa mi ich konečne vyventilovať. Asi toľko… nehľadajte tu odporúčanie či ísť alebo neísť na FIT, je to čisto len môj pohlaď na vec.
Čo teda tá pekná skratka FIT znamená som už vysvetlil vyššie, VUT je Vysoké učení technické v Brne. Ak uvažujete o štúdiu informatiky, tak ste o tejto škole už určite počuli a možno zvažujete štúdium na nej. Je to najmladšia fakulta na VUT a hovorí sa tiež, že velice prestížna, ale o tom možno neskôr. O tom ako škola vyzerá a pod. tu písať nebudem, na to sú oficiálne stránky školy, príp. Deň otvorených dverí.
Kde teda začať? Asi od piky, ako som sa teda na túto školu dostal. Najschodnejšie cesty boli (sú) dve. Tou prvou bolo napísanie Národných srovnávacích skúšiek, ktoré organizuje spoločnosť SCIO. Pre viac info si vygoogli „scio“. Na FIT uznávali skúšku z matiky alebo všeobecného prehladu, či ako sa tomu hovorí. Musel som dosiahnuť určitý percentil, a po dosiahnutí stanovenej hranice a vyššie som mal odpustené prijímacie skúšky. Teda konkrétne ja som nemal, lebo sa mi to ani na druhý krát nepodarilo 🙂 A to mi na druhý pokus chýbalo 0,25 boda do stanovenej hranice… Testy z matiky neboli zrovna najľahšie, vyžadujú si kvalitnú prípravu ale aj tá mi bola na nič, keď som nevedel čo je „koroptev“ 😀 Proste zadania úloh sú v češtine, a objavilo sa tam aj toto slovo, ktoré bolo pre pochopenie úlohy tiež dôležité. Ale nehľadajte tam nejaký matematický pojem, je to praobyčajná prepelica… Treba teda ovládať aspoň základné české pojmy ako sudý, lichý, tečna a pod. Nie je to však moja výhovorka, proste sa nezadarilo.
Zostala mi teda druhá možnosť, a tou boli prijímacie skúšky. Test bol iba z matiky a úlohy sa značne líšili od scia. Na nete sa však dajú zohnať testy z minulých rokov a zadania sa veľmi podobajú, takže sa dá na ne dobre pripraviť. Myslím, že prijímací test bol oveľa jednoduchší ako to scio, takže nie je dôvod vešať hlavu pri neúspechu v prvej variante. Jedinými výhodami scia bolo to, že ste mali viacej pokusov (samozrejme za každý sa platí) a že v prípade úspechu ste už mali prakticky pred maturitou isté že ste prijatí na VŠ za podmienky, že zmaturujete.
Toľko na začiatok.
Celá debata | RSS tejto debaty